SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

CHP NAZİLLİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI SEMRA UYSAL ULUSAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

CHP NAZİLLİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI SEMRA UYSAL ULUSAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ
Okundu
25 Haziran 2021 - 17:24

Katarlı gençlere Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi hakkı verildi
Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanı’nda Eğitim ve İşbirliği” protokolü imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı anlaşmaya göre Katarlı gençler Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilecek. Protokolde bu eğitimlere kabul için sınav şartı yok. Kontenjanlar her yıl tespit edilecek. Anlaşma kapsamında hastane kurulması ve işletilmesi de var.
Yani Genç arkadaşlarım Türkiye Cumhuriyetinin gençleri güzel bir gelecek için yıllarca dirsek çürütüp alınteri dökerken, Katar’lı gençler ülkemize gelip sınava girmeden Tıp Fakültesi okuyacak, Diş Hekimliği Fakültesi’ne kaydolacak
Protokole göre, Katarlı gençler sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS ya da herhangi bir sınav şartından bahsedilmedi.
PARALI MI OLACAK, PARASIZ MI?
Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek. Bizler ise ikinci sınıf vatandaş muamelesi görecez.
ASKERİ UÇAKLA ÜCRETSİZ SEYAHAT

Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrenciler mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler. Bizler yurtlara yemeğe içmeye para öderken katarlılar bu işi parasız halledecek belkide. Bizler bu ülkenin gençleri olarak kendi genç evlatlarına türlü zorluklar yaşatan, sınav stresi ile üstümüze gelen ama Katar’lı gençlere en iyi üniversite bölümlerini sınavsız hale getiren bu anlaşmayı kabul etmiyoruz.

HASTANE KURULABİLECEK, İŞLETİLEBİLECEK
Protokole göre iki ülke de karşılıklı misafir öğrenci kabul edebilecek ve misafir personel istihdam edebilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.
Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi. Aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.
Bu katar sıkıntı arasın 29-27 Haziran tarihlerinde sınava girecek yüzbinlerce genç arkadaşıma sesleniyorum. Önce çok başarılı bir sınav geçirmenizi diliyorum. Ardından sizi pandemi sürecinde türlü zorluklar barındıran vasat bir Online Eğitim’e mahkum bırakan, sınav sistemini 3 yılda bir alt üst eden ve sizi işsizliğe geleceksizliğe sevk eden bu iktidarı ilk seçimde oylarımızla alaşağı edelim. İşsizliğin geleceksizliğin olmadığı, Gençlerin başarılı üniversitelerde kaliteli eğitim alabildiği, özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir ülkeyi hep birlikte yaratalım.
NAZİLLİ CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI
SEMRA UYSAL ULUSAN..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021