Günaydın Aydın Haber

Örnek Resim

BOZDOĞAN’I SEVDİLER

BOZDOĞAN’I SEVDİLER
12 Mayıs 2020 - 22:50
Örnek Resim

Aşağı Büyük Menderes Havzası köylerinde her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen yaz göçmeni leyleklerin 2020 yılı sayımları tamamlandı. Sayımlarda ilk sırayı Kuyucak, 2.liği Söke, 3.lüğü ise Bozdoğan aldı.

Aşağı Büyük Menderes Havzası köylerinde her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen yaz göçmeni leyleklerin 2020 yılı sayımları tamamlandı. 93 yerleşim yerinde yapılan sayımlarda 332 yuvada, 664 leyleğin tespiti yapıldı. Bu yılki sayımlarda en fazla leyleğin geldiği ilçeler arasında ilk sırayı Kuyucak, ikinciliği Söke, üçüncülüğü ise Bozdoğan aldı. Mahalleler arasında sıralamada ise Kuyucak ilçesinin köyleri olan Başaran, Yamalak ve Azizabat ilk üç sırayı paylaştı.

“2020 Sayımları Tamamlandı”

Sulak alanların yoğun olduğu bölgelerde leylek sayılarının daha fazla olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, “Baharın gelmesiyle birlikte, Orta ve Güney Afrika’dan ülkemize üremek için gelen leyleklerin en çok tercih ettikleri alanlardan biri Aydın ilindeki Aşağı Büyük Menderes Havzası’dır. 2009 yılından bu yana her yıl düzenli olarak yaptığımız leyleklerin 2020 yılı sayımlarını bitirdik. Aşağı Büyük Menderes Ovası’nın bereketli toprakları ve besin zengini sulak alanları önemli bir leylek nüfusunu bu bölgeye çekmektedir. Aydın ilinde 93 yerleşim yerinde yaptığımız sayımlarda 332 yuvada, 664 leyleğin tespitini yaptık. Bu yılki sayımlarda ilk sırayı Kuyucak, 2.liği Söke, 3.lüğü ise Bozdoğan aldı. Köyler arası sıralamada Kuyucak ilçesinin köyleri olan Başaran, Yamalak ve Azizabat ilk üç sırayı paylaştı” dedi.

“Aydın İçin Çok İyi Bir Rakam” 

Bilim Danışmanı Üyesi, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş ise, “Sayımı yapılan 332 çift leylek Aydın için çok iyi bir rakamdır. Leyleklerin sayısını artırabilmemiz için, sulak alanları korumalıyız. Doğal dengenin çok önemli türlerinden biri olan leylekler, tarım zararlılarını azaltması bakımından çiftçilerin yakın dostudurlar. Leyleklerin çoğalması zirai ilaçların kullanılmasını azaltacaktır. Leyleklerin korunması, bir bakıma insanların ve doğal dengenin korunmasını sağlayacaktır. Haziran ayı içinde Korona virüsle ilgili normalleşme olduğu takdirde, Doğa Koruma ve Milli Parklar, EGE Üniversitesi, EKODOSD ve ADM’nin katkılarıyla leylek yavrularının halkalamasına devam edilecektir” diye konuştu.

Örnek Resim
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Turizm sektöründe aşı umudu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadınlar istedi ve yaptı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bozdoğan’da talihsiz kaza
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kaymakam denetime çıktı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
“İyi oynamadan kazandık”
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Organlarıyla can oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Nazilli Liderliğe Oturdu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Motorsiklet Faresi Kaçamadı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Vali Aksoy muhtarları dinledi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hoş geldin OĞUZHAN
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Nazilli, lideri durdurdu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Aydın’ın deprem gerçeği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kuşadası Sele Teslim Olmadı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DÜNYA KUŞADASI’NDA BULUŞTU
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.