Günaydın Aydın | Aydın Haberleri

BOZDOĞAN 15. DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BOZDOĞAN 15. DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
26 Şubat 2019 - 9:02

Bozdoğan Ömer Savaş Deve Güreşi Arenası’nda düzenlenen Geleneksel 15. deve güreşi festivaline Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden getirilen 180 deve katıldı. Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği güreşler, deve güreşi tutkunları için heyecanlı anlara sahne oldu.

Bu yıl merhum Kamil Tuncer anısına düzenlenen festivalde, “başpehlivan develer” arasında yapılan güreşler sonunda, şampiyon develerin sahiplerine kupaları törenle verildi.

Bozdoğan Belediye Başkanı Tümer Apaydın, yaptığı açıklamada, deve güreşi festivalinin halkın bütünleşmesinde çok önemli rol oynadığını belirtti.

Bu yıl 15’incisini düzenledikleri festivalin, ilçe halkıyla güreşler için dışarıdan gelen konukların buluşmasına vesile olduğunu ifade eden Başkan Apaydın, şunları söyledi “Havanın da güzel olması, güreşlerimize olan ilgiliyi artırdı. Biz bu güreşlerimizle eski yörük geleneğimizi, örf ve adetlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Festivalimize uzaktan ve yakından katılarak bizleri onurlandıran tüm misafirlerimize, festivalimizi güreş sahasında, ekranları başında izleyen tüm güreş severlere teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

ÇERÇİOĞLU’NA YOĞUN İLGİ

Beraberindeki heyetle birlikte el ele vererek Bozdoğanlıları ve güreşseverleri selamlayan Başkan Çerçioğlu’na vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Güreş alanında binlerce vatandaş Başkan Çerçioğlu ve beraberindeki heyeti alkışlar ve tezahüratlarla karşıladı.

Bozdoğan Ömer Savaş Deve Güreşi Arenası’ndaki güreşlerde Başkan Çerçioğlu adına da “Topuklu Efe” adlı deve güreşti. Başkan Çerçioğlu, Aydın Büyükşehir Belediye Kupası’nda güreşen Aydın’dan Topuklu Efe ile Demre’den Bozkurt’un sahiplerine kupalarını Başkan Apaydın ile birlikte verdi.

Türkiye’nin deve güreşi başcangızı İsmail Sakin, Başkan Çerçioğlu’na ve Başkan Apaydın’a özel olarak tasarlanmış porselen birer tabak hediye etti. Sakin “Çanakkale’den size selam getirdim. Tüm Türkiye gibi Çanakkale de sizi destekliyor. Yaptığınız hizmetleri gururla izliyoruz” diye konuştu.

Bozdoğan Belediyesi tarafından düzenlenen 15. Deve Güreşi Festivaline Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU, Bozdoğan Kaymakamı Adem CAN, Yenipazar Belediye Başkanı Zafer Savcı, CHP Yenipazar Belediye Başkan Adayı Yüsran Erden, eski CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, CHP Nazilli ilçe Başkanı Serkan Sevim, ilçe yönetimiyle birlikte İYİ Parti Bozdoğan İlçe Başkanı Erhan Algan, CHP Bozdoğan İlçe Başkanı Hasan Karayer, CHP Yenipazar Kadın Kolları Başkanı Sergül Duransoy ile Büyükşehir Belediyesi ve belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.