Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

Bilirkişi heyeti yeniden inceleme yaptı

Bilirkişi heyeti yeniden inceleme yaptı
06 Mayıs 2019 - 3:49

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde, özel bir şirket tarafından kurulmak istenen jeotermal tesisi projesine almış olduğu ÇED Raporu’nun iptali için açılan dava üzerine atanan bilirkişi heyeti, santralin kurulacağı alanda incelemelerde bulunmuştu. Yapılan incelemelerin ardından heyetin almış olduğu karara itirazlar sonucunda mahkeme yeniden bir keşif yaparak bilirkişi heyetiyle rapor alınması yönünde karar verdi. Heyet Jandarma eşliğinde, yeniden jeotermal kuyusunun bulunduğu alanda inceleme yaptı.

Bozdoğan’ın Koyuncular Mahallesi, Çamaltı Mevkisi’nde, jeotermal tesisi kurulması için yaklaşık iki yıl önce bir elektrik şirketi tarafından 13 sondaj kuyusu açıldı. Ancak köylerinde jeotermal tesisi kurulmasını istemeyen Koyuncular ile komşu Seki, Kızılcaköy, Olukbaşı, Amasya ve  Akseki mahalleri muhtarları, Aydın Valiliği’nin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için geçen ekim ayında Aydın İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahkeme, sondaj kuyularının açıldığı bölgede keşif yapılmasına karar vermiş ve bilirkişi heyeti inceleme yapmıştı. Yapılan inceleme sonucuna itiraz eden bölge halkı tekrardan dava açması sonucunda yeniden bilirkişi heyeti inceleme gerçekleştirdi.

Bozdoğana yapılacak Jeotermal tesis ile telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşılacağını belirten AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili “Bozdoğan havası, suyu inciri zeytini ile bakir kalmış yerlerden biri. Jeotermal santraller Doğaya, çevreye çok büyük zararlar veriyor. Bunlar raporlarda da dile getirildi. Ekosistemin, doğanın, zeytin ağaçlarının ne denli zarar göreceği ve zarar görmekte olduğu bilirkişi raporlarıyla ortaya çıktı. Bilirkişi heyetinin buradaki doğaya, insanlara ve ağaçlara vereceği zararı göz önüne alarak karar vermesi gerekir” diye konuştu.

BÖLGE HALKI BİRLEŞTİ

Jandarma eşliğinde yapılan incelemeye bölge halkı toplanarak Jeotermal İstemiyoruz diyerek tepkilerini yinelediler. Bozdoğan’da Jeotermal istemeyen köylülere destek vermek amacıyla Koyuncular Mahallesi’ndeki keşif esnasında bölge halkı ve üreticilerin yanı sıra AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, CHP Bozdoğan İlçe Başkanı Hasan Karayer, İyi Parti ilçe Başkanı Erhan Algan ve çok sayıda vatandaş da hazır bulundu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.