SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

BERBER ve KUAFÖRLER NASIL ÇALIŞACAK

MZ8sA.jpg
BERBER ve KUAFÖRLER NASIL ÇALIŞACAK
12 Mayıs 2020 - 18:53

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, kuaför, berber ve güzellik salonlarının yeniden açılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hijyenin oldukça önemli olduğunu ifade eden Çetindoğan, müşterilerin gerekirse kendi malzemelerini getirebileceğini söyledi.

MÜŞTERİLER KENDİ MALZEMESİNİ GETİREBİLECEK
Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, “Açılan tüm salonlarda randevu sistemiyle müşteri kabulü yapılacak ve gün içerisinde sınırlı sayıda müşteri alabilecekler. Bunun yanı sıra hijyen kurallarına uymak da çok önemli. Hem gelen müşteriler hem de çalışanların maske takma zorunluluğu var. Başka bir müşteriye geçerken koltuk dahil olmak üzere kullanılan tüm malzemelerin dezenfekte edilmesi gerekiyor. Tek kullanımlık havlu ve tek kullanımlık önlük şart. İsterse gelen müşteri kendi malzemesini getirebilir. Çalışma saatleri artık sabah 09:00 akşam 21:00 olacak. Bir süre bu şekilde devam edilecek. İnşallah ilerleyen günlerde Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve halkımızın da gayretleri ile her şey daha hızlı normale dönecek.” dedi.

“ESNAFI YORMAYACAK ÇÖZÜM ARIYORUZ”
Bu süreç içinde ellerinden geldiğince üyelerinin yanında olmaya çalıştığını ifade eden Çetindoğan, “Bu süreçte nerede ne zaman ne yapabiliriz diye hep uğraştık. Aydın Milletvekillerimizle, Bakanlıkla, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ile sürekli yazışma halindeydik. Birliğimize bağlı bütün odalarımızın üyeleri için çıkış yolu aramaya çalıştık. Bir faydamız olduysa, bir kaçının yüreğini ferahlatabildiysek ne mutlu bize. Salonlarda kullanılacak olan tek kullanımlık havlu ve önlükler için birçok firmayla iletişim halindeyiz hem kaliteli hem de maddi anlamda esnafımızı yormayacak olan bir çözüm aramaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Çetindoğan açıklamasının sonunda yeniden hizmete giren kuaför, berber ve güzellik salonlarında alınması gereken tedbirleri şu şekilde sıraladı:
1) Bu iş yerleri saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek.
2) Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak.
3) Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebilecek.
4) Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek.
5) Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecek. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebilecek. Bu iş yerleri içine hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını işyerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacak.
6) İş yerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacak. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabilecek.
7) Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacak.
8) Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecek.
9) Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacak, bu işlem her müşteri için tekrarlanacak
10) Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacak. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacak. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek.
11) Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecek.
12) Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere ise devam edilebilecek.
13) Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacak.
14)Bu iş yerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici süreliğine izin verilmeyecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021