SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

Belediye Toki için zeytin ağaçlarını kesti

Belediye Toki için zeytin ağaçlarını kesti
11 Nisan 2021 - 19:29

Aydın Bozdoğan’da 200’e yakın zeytin ağacı belediye ekipleri tarafından kesildi.

Haber- Kemal ALTAN- Bozdoğan’da 200’e yakın zeytin ağacı Bozdoğan Belediyesi ekipleri tarafından kesildi. Bazı ağaçların köklenerek başka bölgelere nakledildiği iddia edilirken, Toplu Konut projesi için koruma kanunu ile korunan zeytin ağaçlarının katledilmesi doğaseverlerin tepkisine neden oldu.

Aydın’ın Bozdoğan ilçesine bağlı Yenice Mahallesinde Bozdoğan Belediyesi’ne ait arazide bulunan yaklaşık 200 zeytin ağacı önce kesildi, daha sonra iş makinaları ile köklenerek söküldü. Vatandaşlar ağaçların ne amaçla kesildiğini bilmezken Belediye başkanı Ufuk Altıntaş; “O bölgede TOKİ yapacağız” açıklamasında bulundu. Zeytin ağaçlarının kesilmesine tepki gösteren bazı vatandaşlar; “Burada hazır yetişmiş 25-30 senelik zeytin ağaçlarını kestiler. Hiç mi vicdanınız sızlamadı. Bir zeytin ağacı kaç senede yetişiyor. Zeytin koruma kanunu var. Vatandaş bir zeytin ağacını kesemiyorken, belediye 1 günde 200’e yakın ağacı yerinden söktü. Buradaki ağaçlar neden söküldü onu da bilmiyoruz” ifadelerini kullandılar.

Altıntaş “TOKİ yapacağız”

Konuyla ilgili Günaydın Aydın Gazetesine açıklama yapan Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş “Kurumlardan gerekli izinleri aldıklarını iddia eden Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş; “İlçemiz Yenice mevkiinde TOKİ projemiz var. Belediye olarak Kurumlardan gerekli izinlerimizi aldık. Zeytin ağaçlarını kesmiyoruz. Oradan söktüğümüz ağaçları belediyemizin başka bir arsasına dikim yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yasa tek bir ağacı kesemezsiniz diyor

3573 sayılı Kanun’un 20 inci maddesi gereği “Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması halinde altyapı ve sosyal tesisler dâhil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10’unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu halde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez. İzinsiz kesenler veya sökenler den ağaç başına iki milyon liradan beş milyon liraya kadar hafif para cezası alınır”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021