Günaydın Aydın Haber

Örnek Resim

BAŞKANLAR İLE GÖRÜNTÜLÜ TOPLANTI YAPILDI

BAŞKANLAR İLE GÖRÜNTÜLÜ TOPLANTI YAPILDI
16 Mayıs 2020 - 12:49
Örnek Resim

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu video konferans yöntemiyle Ege Bölge toplantısı düzenledi. Bölge Oda/Borsa Başkanlarının istişarelerde bulunduğu toplantıya Nazilli Ticaret Odası (NTO) Başkanı Nuri Arslan katıldı.

TOBB Organizasyonunda gerçekleştirilen bölge toplantısında NTO Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan ticari hayatta yaşanan sorun ve talepleri TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na iletti.  Hisarcıklıoğlu “Sizler, tüm başkanlarım, canla-başla gayret gösteriyor, üyelerimizin nabzını tutuyor, onlara tercüman oluyorsunuz. Öneriler hazırlayıp, bize aktarıyorsunuz. İşte bugün de sizlerin ileteceği her konuyu, ilgili bakanlara ileteceğiz. Böylece üyelerimizin, camiamızın dertlerini bir nebze olsun çözmüş ve onları rahatlatmış olacağız” şeklinde konuştu. Arslan” dinamik bir süreçten geçiyoruz dolayısıyla her gün yeni bir konu yeni bir sıkıntı ortaya çıkıyor. KOVİD 19 sürecinde üyelerimizden gelen taleplerin aktarılması sonucu İşe Devam Kredisi, Can suyu Kredisi ve Nefes Kredisi çıktı. Bu konudaki çalışmalarından ötürü başta M. Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra üyelerden gelen diğer talepleri de aktarmak istiyorum

İşe Devam Kredisi

İşe devam kredisinden bir kısım üyemiz yararlanmakta iken birçok üyemiz de sicil affı getirilmemesi nedeni ile yararlanamamaktadır. İşe Devam kredisinde sicil affı getirilmesi durumunda kredi kullanamayan birçok üyemiz krediye ulaşma imkânı bulacaktır.  Krediden yararlanmayan birçok üyemizden gelen talepler bu yöndedir.

Kira Yardımı

İç İşleri Bakanlığının genelgesi kapsamında işyerleri kapalı olan üyelerimiz zor durumdadır. Açık olan işyerlerinin ise pandemi nedeni ile kar marjları düşmüştür. Daha önce birçok mercide dile getirdiğimiz talebimizden birisi de; işyerleri, genelge kapsamında kapalı olan üyelerimiz öncelikli olmak üzere işletmelerin cirolarına göre kira yardımı yapılarak destek olunmasıdır. Yapılacak kira yardımı ile üyelerimize ait işletmelerin hayatta kalabilmesi sağlanacaktır. 

Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamının Genişletilmesi

450 gün prim ödeme şartının tamamen kaldırılması, ödemenin en az asgari ücrete çıkartılması suretiyle kısa çalışma ödeneğinin kapsamının genişletilmesi gerekmektedir.

65 Yaş Üzeri üyelerimizin işyerlerini açmalarına izin verilmesi

65 yaş üzeri olup işyerine gitme zorunluluğu bulunan birçok üyemiz bulunmaktadır. Bu üyelerimiz ile değerli taş ve metal ticaretiyle uğraşan kuyumcu ve sarrafların 65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı uygulamasında esneklik getirilmesi, belirlenecek günlerde iş yerlerini açmalarına izin verilmesini talep ediyoruz.

Ödemelerin yılbaşına ertelenmesi

Corona virüs sebebiyle devlet tarafından haziran ayına ertelenen ödemelerin yılbaşına ertelenmesi durumunda üyelerimiz, işlerini yoluna koyabilmek için hem vakit kazanacaklar hem de mali açıdan rahatlama sağlayacaklardır.

Kriz sonrasında, krizin olumsuz etkilerinin daha az hissedilmesi adına bazı çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Corona Krizinden sonraki süreci de düşünerek yapılması gereken birçok konu var. Öncelikli olarak bölgemizde yatırımcılar için sanayi ve ticaret alanlarına acil ihtiyaç bulunmaktadır. Bizim önerimiz, geçmişte arsa ofisinin günümüzde ise TOKİ gibi kurumlar tarafından kamulaştırmaları yapılarak sanayi parseli haline getirilip gerçek ihtiyaç sahibine yani sanayiciye cüzi bir kâr marjı ile satılmasıdır. Böylelikle arazi sahibi değerinde satış yaparken sanayici de ihtiyaç duyduğu alana uygun maliyet ile kavuşmuş olacaktır. Şu an mevcut araziler uygun ödeme koşullarında iken sanayi imarına çevrildikten sonra fahiş fiyatlarla satışı yapılmakta, bu da yatırımcının yatırım yapmasını engellemektedir.

İhracatçı Üyelere İyileştirmeler

Korona virüs nedeni ile sınırların kapatılması uluslararası ticareti sekteye uğramıştır. İhracatta yaşanan bu duraklama dönemi ile üyelerimizin ihraç edecekleri ürünleri ellerinde kalmış, hatta gıda sektöründe büyük oranlarda çürümeler olduğu için ihracatçı üyelerimiz maddi kayıplar yaşamıştır. Bunun yanı sıra lojistik anlamda da ihraç ürünlerini, yolcu uçaklarının olmaması nedeniyle kargo uçakları ile ulaştırmış, bu da maliyetlerini yükseltmiştir. İhracatçı üyelerimizin ihraç mallarında yapılan kısıtlamalardan dolayı yaşadıkları sıkıntılar konusunda destek olunmasını, sınır kapılarında yaşadıkların sorunlara çözüm bulunarak iyileştirmeler yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Konu ile ilgili notunu alan Sayın Hisarcıklıoğlu, söz konusu taleplerin değerlendirileceğini ifade etti.

Örnek Resim
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Otomobil ikiye bölündü
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Turizm sektöründe aşı umudu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadınlar istedi ve yaptı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bozdoğan’da talihsiz kaza
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kaymakam denetime çıktı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
“İyi oynamadan kazandık”
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Organlarıyla can oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Nazilli Liderliğe Oturdu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Motorsiklet Faresi Kaçamadı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Vali Aksoy muhtarları dinledi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hoş geldin OĞUZHAN
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Nazilli, lideri durdurdu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Aydın’ın deprem gerçeği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kuşadası Sele Teslim Olmadı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DÜNYA KUŞADASI’NDA BULUŞTU
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.