Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

BAŞKAN ÖZCAN “NAZKOOP İLE HERKESİN YÜZÜ GÜLECEK”

BAŞKAN ÖZCAN “NAZKOOP İLE HERKESİN YÜZÜ GÜLECEK”
15 Eylül 2019 - 12:38

Bölgenin en önemli tarımsal ürünü olan İncirin Nazilli ekonomisine sağladığı etkiye dikkat çekerek özellikle Nazilli’nin ve bölge genelinin üretim ve ihracatta Türkiye ve dünya pazarında ciddi bir orana sahip olduğunu vurgulayan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, incir üretimi olmadığı takdirde bölge ekonomisinin ciddi oranda sekteye uğrayacağını söyledi.

İncirin bölgede kestaneyle beraber en çok üretilen ve en değerli ürünlerden bir tanesi olduğunu belirten Özcan; “Türkiye ve dünya pazarında ciddi bir orana sahibiz. Güçlü bir üreticiyiz. Bunların iyi üretilmesi ve pazarlanması noktasında çiftçimizin, üreticimizin, tüccarımızın yanında olmak istiyoruz. Süreç içerisinde tüccarlarımızı dolaştık, onların sorunlarını dinledik. Bugün de Derebaşı Mahalle Muhtarımıza misafir olduk ve Yavansu Mahallesindeydik. Bölge itibariyle incirlerin en son olgunlaştığı yerde hem yaşını hem kurusunu beraber topladık. Seralarını birlikte gezdik. Gençlik yıllarımıza döndük. Bizde köyde yetişmiş, büyümüş hayatının belirli bir kısmını köyde geçirmiş insanlarız. Bugünleri bizlere yaşattıkları ve bu değerleri tekrar yaşatma şansı verdikleri için Tuncel ailesine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Bölgede ekonomik değeri çok yüksek, olmazsa olmazlardan biri olan incirin, üretiminde yaşanan en ufak bir sıkıntının bölge ekonomisini sekteye uğratacağını vurgulayan Kürşat Engin Özcan; “Bu noktada ilk andan son ana kadar incirin zarar görmesini engellemeliyiz. Hem biyolojik olarak hem yapısal olarak herhangi bir zarara uğramaması için. Bu aşamada elimizden geleni yapıyoruz. İlerleyen süreç içerisinde NAZ-KOOP’u da tam manasıyla oluşturduğumuzda resmi aşamayı da tamamladıktan sonra organik ve en kaliteli ürünlerin üretilmesini sağlayarak bölgemiz için daha yüksek katma değerler oluşturacağız. Hem kamunun hem de özel sektörün yüzü gülecek. Hepimizin birlikte kazandığı bir süreç işleteceğiz inşallah” diye konuştu.

Nazilli’yi birlik ve beraberlik içerisinde en güzel hizmetleri vermek için saat mevhumu olmadan çalışacaklarını belirten Belediye Başkanı Özcan, son olarak planlanan ve ancak yapılamayan İncir

Festivali hakkında açıklama yaptı. Karar verildiği takdirde her an, her dakika “biz hazırız” ifadesini kullanan Özcan; “Biz 30 Ağustos’un öncesinde İncir Festivali planlamıştık. Ticaret Borsası, Ticaret Odası ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte güçlü bir yapı oluşturmuştuk. Tabi bunun planlayıcısı kaymakamımızın önderliğindeydi. Herkesin bildiği şekilde kaymakamımızın değişmiş olması, yeni gelen kaymakamımızın sürece yeni başlıyor olması, organizasyon gerektiren işler. Durumu tekrar arz edeceğiz. İncir ve kestanenin ve Nazilli ekonomisine en çok katma değer getiren incirin değerinin ve tanıtımının artırılması için bu festivali yapmamız gerektiğini söyleyeceğiz. Nazilli’nin tanıtımı için Kaymakam beyin olurunu aldıktan sonra inşallah festivalimizi yapacağız. Nazilli için yapılacak her şeyde belediyemizin her bir bireyi ile desteklemeye her an hazırız” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.