SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

Aydınlı çiftçilerin derdi büyük

Aydınlı çiftçilerin derdi büyük
05 Nisan 2021 - 12:46

Aydın’da kısıtlı sulama programı uygulanacak

Aydın Valiliği, Aydın genelinde yaşanan kuraklık tehlikesine karşı su tasarrufu sağlamak amacıyla “Kısıtlı Sulama Programı” başlattı. Program kapsamında 2021 sulama sezonunda Adıgüzel, Kemer ve Çine Barajı’ndan sulanan Akçay, Aydın, Bozdoğan, Koçarlı ve Söke sulamalarında çiftçilere sadece 2 kez su verilmesi kararı alındı. Bozdoğan’da çiftçiler alınan bu karara tepki göstererek “Burada su boşa akıyor biz karşıdan bakıyoruz” ifadelerini kullandılar.

“Su olmadan mahsul yetişmez”

Bozdoğan ovasında mahsulün yetişmesi  için en az 7-8 kez sulama yapılması gerektiğini ifade eden çiftçiler “2 kere sulama ile kimse mahsul alamaz. Hayvancılık yapanlar yedirecek mahsulünü yetiştiremez. Gübre olmuş 180 lira tohum olmuş 500 lira tarlayı ektik, su verilmezse mısır büyümez gelişmez. Çiftçi ne yapacak yarım metre boyundaki mısırı. Bizim burada boşa akan derelerimiz var. Deliçay deresinden günlerdir boşa su akıyor. Bu su kanala aktarılsa idi Mayıs 15’e kadar Bozdoğan ovasına yeterdi. Kazandere’den kanala aktaralım bu su boşa akmasın biz patatesimizi yoncamızı sulayalım diye çok söyledik ancak yapılmadı. Su akıyor biz karşıdan bakıyoruz” dediler.

“İş bilmezlik yüzünden olan çiftçiye olacak”

 Çiftçinin tarlasını sulamaması için kolluk kuvvetlerinin görev yapacağını belirten CHP Bozdoğan İlçe Başkanı Hasan Karayer “Geçtiğimiz günlerde DSİ’de toplantı yapıldı. Alınan karar ne ise aynısı devam edecek denildi. Mahsule iki defa su verilecek gerekirse kolluk kuvvetleri devreye girerek çiftçiye su verilmeyecek. Kuraklık Allah’ın takdiri ancak sulama birliği başkanlarını görevden aldılar. Yeni gelen başkanlar memur ve araziye hakim olamadıkları için sıkıntı çekiyoruz. Önceden buradaki sorunları bilen kişiler başkan oluyordu. Şu anda boşa akan suyumuz var. Deliçay deresindeki su  boşa akıyor. İşin ehli olsaydı bu boşa akan sular kanala verip Nisan sonuna kadar sulama devam edilebilirdi. Ancak bu yönetim bu suyu almaktan bile aciz. Bu derelerden akan suların mutlaka kanala girmesi gerekir. İş bilmezlik yüzünden çiftçi perişan olacak” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021