Güncel Gündem

Aydın’da okullarla ilgili yeni kararlar alındı

Aydın Valiliği’nce okulların huzur ve güvenliğine yönelik alınan tedbirler açıklandı. Buna göre okul önlerinde seyyar satıcıların satış yapması, ders saatlerinde internet kafelere öğrenci alınması ve tütün ürünlerinin her türlü satışı..

Aydın’da okullarla ilgili yeni kararlar alındı

Aydın Valiliği’nce okulların huzur ve güvenliğine yönelik alınan tedbirler açıklandı. Buna göre okul önlerinde seyyar satıcıların satış yapması, ders saatlerinde internet kafelere öğrenci alınması ve tütün ürünlerinin her türlü satışı yasaklandı.
Aydın Valiliği’nden alınan okullarda alınan tedbirlerle ilgili açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İlimiz genelinde eğitim-öğretim kurumlarına devam eden çocuklarımızın zararlı alışkanlıklara ve her türlü madde bağımlılığına karşı korunması, öğrencilerimizin ve okullarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle çocuklarımızı, internet ortamında edinebilecekleri zararlı alışkanlıklardan ve kötü niyetli kişi ve grupların tehlikelerinden korumak amacıyla 5442 sayılı İl İdare Kanunu’nun 9.maddesi ile Valiliğimize verilen yetkiye istinaden aşağıdaki karar alınmıştır.”

İNTERNET KAFELERE ALINMALARI YASAKLANDI
İldeki tüm ilk ve orta dereceli okulların bahçelerinde, giriş ve çıkışlar ile okul çevrelerinde alınan tedbirlerle ilgili şu tedbirler alındı: “Öğrencilerimizi bu kötü niyetli kişi ve grupların tehlikelerinden korumak amacıyla öğrenci velileri, okul idarecileri, öğretmenler ve okul çalışanları haricinde ilgisiz kişi ve gruplar ile seyyar satıcıların bekleme ve satış yapmasının yasaklanmasına, yine öğrencilerimizin güvenliği açısından ve derslere devamının temin edilmesi amacıyla okul saatlerinde derste bulunması gereken öğrencilerin okul çevresinde bulunan internet kafelere alınmasının yasaklanmasına, bu yasaklara uymayıp aykırı hareket eden kişi ve iş yerleri hakkında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66. ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32.maddesine göre “işlem yapılmasına” karar verilmiştir.”

TÜTÜN ÜRÜNÜ SATANLARA PARA CEZASI
Açıklamada, tütün ürünleriyle alınan kararla ilgili ise “Okulların çevresinde bulunan market, büfe ve bakkallarda tütün ürünlerinin paket açılarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek satılması 4207 ve 4733 Sayılı Kanun gereği yasaklandığından aykırı hareket edenler hakkında Bin (1.000) Türk Lirasından Onbin (10.000) Türk Lirasına kadar Mülki İdare Amirlerince idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL