Güncel Gündem

AYDIN DÜNYADA 2019 TURİST RAKAMLARINI YAKALAYAN TEK ŞEHİR

Aydın turizmde sınıf atlıyor Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, 1,5 yılda turizmde önemli başarılara imza attıklarını söyledi. Tuncer pandemi öncesi turist rakamlarını yakalayan tek şehir olduklarını söyledi. Umut..

AYDIN DÜNYADA 2019 TURİST RAKAMLARINI YAKALAYAN TEK ŞEHİR

Aydın turizmde sınıf atlıyor
Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, 1,5 yılda turizmde önemli başarılara imza attıklarını söyledi. Tuncer pandemi öncesi turist rakamlarını yakalayan tek şehir olduklarını söyledi. Umut Tuncer, Türkiye’de 17 arkeolojik kazının yapıldığı tek il olan Aydın’da Mastaura Antik Kenti’nin dünyada 2020’nin en büyük arkeolojik keşfi olduğunu vurguladı.
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Umut Tuncer, Aydın’ın turizm rakamları ve potansiyeline ilişkin sunum yaptı. Tuncer, göreve geldiği günden bu yana ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalarla 1,5 yıl içinde önemli başarılara imza attıklarını kaydetti.

Aydın’ın dünyada koronavirüs öncesi turist rakamlarını yakalayabilen tek il olduğunu kaydeden Umut Tuncer, “Aydın’da 1 milyon 700 bin istatistik bilgisi şehrimize gelen otele giriş yapan var. Biz 2019 öncesi rakamlarımızı tutturabilen dünyadaki tek iliz. Barselona, Paris, Viyana’yı geride bıraktık. 1 milyon 700 bin turist tesislerimize girdi. Günübirlikçiler, yazlığı olan kişiler biz bunları tatil turizmi içerisine sokmuyoruz. Otellerimiz, yüzde 80 dolumun altına nadiren düştü. Maksimum kapasitemiz 2 milyon civarında. 2 milyon bizim doygunluk seviyemiz var” dedi. Türkiye’nin turizmde şampiyonlar ligi oyuncusu olduğunu vurgulayan Tuncer, dünya turizm literatürüne 2 önemli konsepti armağan ettiklerini aktardı.

“YATIRIMCILARIMIZI DİDİM’E BEKLİYORUZ”
Kapasiteyi artırmak için yeni otellere ihtiyacın olduğunu ve bunun için en uygun bölgenin Didim’de bulunduğunu kaydeden Umut Tuncer, “Yeni otellere, yeni tesislere ihtiyacımız var. Özellikle Didim’de turizm tesisi inşa etmek noktasında hem coğrafi avantaj hem de bakanlığımızın mülkünde olan bu noktada yatırımcılar kiraya verebileceğimiz arsalarımız var. Didim’e yatırımcılarımızı davet ediyoruz. Didim bence gelecek 10 yıl içinde Türkiye’nin potansiyeli en yüksek turizm ilçesi. Müthiş bir temiz ve sıcak denizi var. İklim 7 ay boyunca denize girilebilir düzeyde ılıman bir yapıya sahip. Hava çok temiz doğası muhteşem. Bodrum’la arasında çok küçük bir mesafe var. Dolasıyla Bodrum’un kopyası gibi Didim. Bu anlamda yatırımcılar tarafından daha yüksek ilgiyi hak eden bir yer” ifadelerine yer verdi. Tuncer, Didim’deki tesis sayısının artırılmasıyla birlikte yıllık turist kapasitesinin 4 milyona çıkarılabileceğini söyledi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN DİĞER İLLER GİBİ DESTEK ALAMIYORUZ
17 arkeolojik çalışmayla bu alanda Türkiye’de zirvede olduklarını kaydeden Umut Tuncer, Büyükşehir Belediyesi’nden diğer iller kadar destek göremediklerinden yakınarak, “Gaziantep’te 3 çalışma yapılıyor. Gaziantep’in 3 çalışmasına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği kaynak 15 milyon TL. İzmir’de 11 çalışma yapılıyor, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği kaynak 3 milyon TL. Mesela Pamukkale’de yapılan çalışmada belediye 2,5 milyon TL destek veriyor. Dolasıyla bu biraz maddi kaynaklarla yapılıyor. Bakanlığımız ortalama bir kazıya yaklaşık 400 bin para harcıyor. Bir kısmı nakdi personel gibi. Aydın bu anlamda şanslı çünkü sayın valimiz kültür çalışmalarına çok büyük önem veriyor. Geçtiğimiz 2 ay önce Aydın nakdi desteğinin en büyüğünü bağışladı 1 milyon TL. Tüm kazılarımızı 3 hafta 1 ay gibi kadar sürede performanslı çalışmamamızı sağladı. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılında 90 bin TL civarındaydı. 2021 yılında da 190 bin TL civarında destek sağladı. Mastaura için verdiği destek anlamında Nazilli Belediye Başkanımıza büyük bir saygı duyuyoruz” dedi.
2020’NİN EN BÜYÜK ARKEOLOJİK KEŞFİ MASTAURA
Mastaura’daki kazıların bilim ve arkeoloji dünyası için 2020 yılının en büyük keşfi olduğuna dikkat çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü, “Oradaki arena yapısı çok kritik. Bunun nitelikli yapısını anlatamazsak bir anlamı yok. Bunu tüm dünyaya anlatmayı başardık. Daha ören yeri olmasa bile insanlar orayı görmeye geliyorlar. 2 haftada bir yurt dışından gazetecilere Mastaura ile ilgili röportaj veriyorum. Binlerce haber trafiği çıktı. Müthiş bir duyuru performansıyla Mastaura’nın adını duyurmayı başardık” şeklinde konuştu.

“ÖNEMLİ RESTERASYON ÇALIŞMALARINA İMZA ATTIK”
Tuncer, son 1,5 yılda Aydın’da çok önemli restorasyon çalışmalarına imza attıklarını söyledi. Özellikle Tralleis yapısının yıkılma riskine karşılık yaklaşık 5 milyon maliyetle restorasyonunu tamamlandığını kaydeden Tuncer, bu yaz Talleis’i ziyaretçilere açmayı planladıklarını söyledi. Tuncer, diğer çalışmaları da, “Kuşadası’nda Kurşunlu Adası’nın restorasyonu için bir proje çizdirdik. Kadı Kalesi’nin üzerine kapatıyoruz. Yörük Ali Efe Müzesi’nin yapımına başladık. Sultanhisar’da kütüphane çalışmamamız devam ediyor. Didim Akbük kilisesi bizim korumamız altında” sözleriyle aktardı.

NAZİLLİ’DE ESKİ KÜTÜPHANE YİNE AÇILACAK
Nazilli’deki Kültür Merkezi’nin faaliyete geçirilmesinin önemli bir adım olduğunun vurgulayan İl Kültür ve Turizm Müdürü, “Nazilli için altın durak kapasite en net örneklerden bir yapıydı. Biz o altın kapasiteyi Nazilli’ye kazandırdık. Bir katını Halk Eğitim Merkezi’ne kazandırmak binayı canlandırdı. Bina insan trafiğine kavuşunca kütüphanede doluluk oldu. Orada ayrıca Adnan Menderes sergi salonumuz var. Yaz itibarıyla inşallah tiyatro gösterilerine de başlayacağız. Nazilli’nin merkezindeki kütüphane binamızı biz terk etmiyoruz. Bu bina Nazilli’nin sembolik kültür değerlerinden biri. Faaliyete geçireceğiz. Merkez kütüphanemiz yine aynı yerinde olacak ancak depreme dayanıklılığı güçlendirmesi nedeniyle bakanlığımızda çiziliyor. Yakında o proje uygulanacak. Keşiflerimiz yapılacak” diyerek kütüphanenin yakında hizmete açılacağını söyledi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL