Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

AYDIN BÜYÜKŞEHİRDEN ÜRETEN KADINLARA DESTEK

AYDIN BÜYÜKŞEHİRDEN ÜRETEN KADINLARA DESTEK
14 Kasım 2019 - 19:37

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun desteğiyle kurulan kooperatif onlarca kadının hayatını değiştirdi.

KADIN İSTERSE HER ŞEYİ BAŞARIR Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve 9 kadının canla başla çalıştıkları Koçarlı Yeniköy’deki kadın kooperatifi tüm kadınlara örnek oluyor. Giyim üzerine elbirliğiyle çalışan kadınlar kooperatifle birlikte hayatlarının da değiştiğini söylerken kadınların büyük çoğunluğu hayatlarında ilk kez kendi başlarına para kazandıklarını, destekleri için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ettiklerini söylüyor. Kazandıkları paralarla aile ekonomilerine destek olduklarının, çocuklarını okuttuklarının ve kendi ayakları üzerinde durduklarının altını çizen kadınlar, mahallelerine gelen herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.

KOOPERATİF KURMA FİKRİ ÇERÇİOĞLU’NDAN GELDİ

Kooperatifin kurulmasına öncülük eden emekliliğinin ardından Koçarlı’nın Yeniköy Mahallesi’ne yerleştiğini belirten hemşire Yurdagül Bozkurt “Başkan Çerçioğlu öncelikle bize değer verdi ve yanımızda olduğunu söyledi, özgüven aşıladı. Bize dokunarak ailemizin bir parçası olduğunu gösterdi, her türlü desteği kendisi ve ekibi verdi” diye konuşurken, kooperatif kurma fikrinin de Başkan Çerçioğlu’ndan geldiğini belirtti. İşe sıfır sermaye ile başladıklarının altını çizen Bozkurt, “kadın isterse” neler yapabileceğini herkese göstermek istediklerini belirtti.

60 KADIN KOOPERATİFTEN PARA KAZANIYOR

Yeniköy ve çevre mahallelerden 50 kadına daha iş vererek onların da para kazanmalarını sağladıklarını hatırlatan Bozkurt, başka talepler geldiği takdirde bu sayının daha da artacağını ifade etti. Bozkurt, bütün mahallenin kadınlarının kendileriyle çalışmak istediğini belirterek özellikle tekstil firmalarını kooperatiflerine beklediklerini söyledi. Kooperatifi kurduktan sonra arkadaşlarının üretmekten zevk almaya başladıklarını belirten Bozkurt, “Ürettikçe mutlu oluyoruz. Koçarlı Yeniköy’deki kadınların hayatı bu girişimle birlikte tamamen değişti. Kadınlarımız artık sadece oy veren değil, üreterek ülke ekonomisine katkı vermek isteyen, iyi örnek olmak isteyen kadınlar oldular” dedi.

ÇELİK “KANSERİ ATLATTIM, KOOPERATİF TERAPİ GİBİ GELİYOR”

53 yaşındaki Gülşen Çelik üç çocuğu olduğunu, bunlardan birisinin halen üniversitede eğitim gördüğünü belirtti. Kooperatife başlayana kadar hiç para kazanmadığının altını çizen Çelik, kendisinin nakış yaptığını anlattı. Çocukluğunda yaptığı nakış işini tekrar kooperatifle birlikte başladığını belirten Çelik, “Kızım üniversiteyi kazanınca harcamalarımız arttı, altından kalkamaz olmuştuk. Şimdi onu okutuyorum. Kooperatife başlamadan önce bütün gün temizlik yapıyordum, çocuklarıma bakıyordum. Köyümüz bir Arnavut köyü ve Arnavut kadınları dışarıya iş yapmaya gitmez. Bizde çalışmak ayıptı, şimdi bunları aştık” dedi. Elbiselere yüzlerce yıllık Arnavut oyalarını işlediklerini belirten Çelik, geçen yıllarda meme kanseri atlattığını, kooperatifin kendisine terapi gibi geldiğini söyledi.

GEZER “İLK DEFA KENDİ PARAMI KAZANDIM”

Kooperatife başlarken kadınlar olarak hayallerinin olduğunu ve bunları başardıkların söyleyen Yıldız Gezer ise “Daha iyi bir gelecek ve çocuklarımız için, daha güçlü bireyler olmak için çalışıyoruz. Bunun yanında çocuklarımıza örnek olmak istedik. Eskiden köyümüzde kadınlar daha arka plandaydı. Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımızı örnek aldık, çünkü o da bir kadın. Daha güçlü çocuklar yetiştirmek için çalışıyoruz. Burada ilk defa kendi paramı kazandım, benim için çok önemliydi. İlk kazandığım parayla da kooperatifimize bir hediye aldım” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.