Günaydın Aydın Haber

Örnek Resim

Nisan Ayında rekor kıran Altın fiyatları düşecek mi

Nisan Ayında rekor kıran Altın fiyatları düşecek mi
03 Mayıs 2020 - 16:27
Örnek Resim

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte altın fiyatlarında sert yükseliş görülmüştü. Nisanda rekor kıran altın mayısta kademeli geri çekilebilir.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle merkez bankaları ve hükümetlerce alınan trilyonlarca dolarlık önlemler, nisanda altının ons fiyatını 1.747 dolarla yaklaşık son 8 yılın en yükseğine çıkarırken, gram altın da 389,5 lira ile rekor kırdı.AA Finans Analisti İslam Memiş, “Mayıs ayı için altının ons fiyatında geri çekilmeler, yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Altının gram fiyatında 370-360-350 ve 340 lira seviyelerinden kademeli alımlar gelebilir.” dedi.

“Nisanda öngördüğümüz düşüşler mayısa sarktı”

AA Finans Analisti İslam Memiş, merkez bankalarının faiz indirimlerine devam etmesi, risk iştahındaki bozulmalar ve Kovid-19’a ilişkin endişelerin devam etmesinin altının ons fiyatını yukarı yönde desteklediğini, dolar/TL’deki güçlü duruşun, altının gram fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesine neden olduğunu söyledi. Nisan ayı boyunca dünyada rafineriler ve maden ocaklarının çoğunun kapalı ve uçuşların da yasak olması nedeniyle fiziki altın talebinde bir hareketlilik yaşanmadığını ifade eden Memiş, altın talebi ve hareketliliğinin sadece yatırım fonlarında (ETF) yaşandığını belirtti.

Memiş, altın fiyatlarında yaşanan düzeltme hareketlerinin, altının ons fiyatında 1.668 dolar, altının gram fiyatında ise 370 lira seviyeleriyle sınırlı kaldığını aktararak, şunları kaydetti: “Nisan ayı içinde altının ons fiyatı 1.578 dolar seviyesinden 1.748 dolar seviyelerine kadar yükselerek 170 dolar değer kazanırken, altının gram fiyatı 336 lira seviyesinden 389 lira seviyelerine çıkarak 53 lira değer kazanmış oldu. Piyasaların kapalı olması, gün içerisinde altın fiyatlarının geniş bant aralığında dalgalanması, arz ve nakit kısmında dengesizliğin yaşanması gibi nedenlerle nisanda altın fiyatlarındaki alım-satım makas aralıklarının da açık seyrettiğini söyleyebiliriz. Nisanda öngördüğümüz düşüşlerin mayısa sarktığını belirtmek isteriz.” 

“Mayısta gram altında 340-390 lira aralığını takip edeceğiz”

İslam Memiş, altın fiyatlarında bir yorgunluk hissedildiği gibi, kar satışları ve düzeltme hareketlerinin yaşanmasının da olası olduğunu, bu nedenle mayısta altının ons fiyatında 1.520-1.820 dolar aralığını takip edeceklerini söyledi. Küresel ekonomilerde belirsizliğin sürmesinin, altın fiyatlarında geniş bant aralığını takip etmelerine neden olacağını belirten Memiş, “Mayıs ayı için altının ons fiyatında geri çekilmeler, yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yükselişlerin devam edebilmesi için 1.720 ve 1.748 dolar seviyelerinin yukarı yönlü kırılması gerekiyor.” diye konuştu.

Memiş, gram altına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mayısta altının gram fiyatında 340-390 lira aralığını takip edeceğiz. Gram altının yükselişini sürdürebilmesi için 388 lira seviyesini yukarı yönlü kırması gerekiyor. Altının gram fiyatında da 370-360-350 ve 340 lira seviyelerinden kademeli alımlar gelebilir. Düşüş yönündeki öngörümüz devam ettiğinden yatırımcıya, panik alımları yapmadan sakin ve soğukkanlılıkla düşüşleri beklemesi gerektiğini belirtmek isteriz. Özellikle dolar/TL’de yaşanabilecek düşüşlerin, altının gram fiyatında iyi alım fırsatları sunacağını tahmin ediyoruz.” Kaynak:AA

Örnek Resim
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.