Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

AHLAHSIZLIK

AHLAHSIZLIK
21 Şubat 2019 - 13:24

Türkiye büyük bir Ahlak erozyonuna uğradı ve süreç devam ediyor. Cinsel suçlarda, çocuklara ve kadına karşı suçlarda, adi suçlarda büyük artış var.

Dünya da çocuklara cinsel istismarda 3. ve çocuk pornosu indirmede 1. Sıradayız. Gün geçmiyorki tecavüze uğrayan çocuk yada genç kız haberi medyada yer almasın. Büyük kentlerde ailelerin en büyük sorunlarının başında çocuklarının güvenliği geliyor.

                Sorun sadece suçlarda değil. Halk olarak da ahlaksızlığa doğru hızla evriliyoruz. Herkes yalan söylüyor, birbirini aldatıyor, dolandırıyor, büyüklü küçüklü hilelerle daha çok para için herşeyi yapabileceğini gösteriyor. Doğru, düzgün diye gösterilebilecek insan sayısı ise hızla azalıyor.

                Bu durum güvensiz bir ortam da yaratıyor. Kimse kimseye güvenmiyor. Sürekli aldatılmama ve dolandırılmama çabası içinde buluyoruz kendimizi. Pazar da eksik gramajlı terazi kullanandan, kalitesiz ürün satandan , pahalı ürün satandan tutunda,kredi kartı dolandırıcılığı,  telefon dolandırıcılığı, kapıdan dolandırıcılık yada tefecilik gibi aklınıza gelebilecek her alanda aldatılma ve dolandırılma riski altındayız.

                Bu toplu yozlaşmaya karşı birçok insan çaresiz. Armut dibine düşermiş. Bu toplum içinde yetişen çocuklarında ilerde daha ahlaklı olmasını beklemek kolay değil.

                Almanya ‘da yaşamış yakınlarımız var. Almanya da bu olaylar hiç yaşanmıyor. Alman toplumu ahlak konusunda bizden fersah fersah iyi durumda. Aldığın ürüne güveniyorsun, kazık yemeyeceğini biliyorsun, sana yalan söylenmediğini biliyorsun, cinsel bir saldırıya uğramayacağını biliyorsun ( İstisnalar hariç )vs.   Neden?…

                Biz böyle değildik. 1960, 1970, 1980 yıllarını yaşadım ve çok iyi biliyorum. Örnek bir toplumduk. Hala bu yönde çok insanımız var. Pazar da bir tane fazla meyvayı poşete koyan ve “benim malım değilmi çocuğum” diyen teyzeler hala çok. Ama sanki nesli tükenmekte olan bir kitle gibiler.

                Tüm bu olumsuzluklar  son yıllarda daha da arttı. Çocuk istismarına az ceza veren yasa tekliflerinden tutunda, imar affı ile tüm kaçak yapıları affeden , vergi afları , ceza afları getiren ( Böylelikle her türlü yasal olmayan işin affedilebileceği düşüncesini yaygınlaştıran) iktidarlarında bunda payı var elbette.

                Ama başka birçok nedeni de var. Bizlerde soruluyuz herkes kadar. Bu durum yukarıdan aşağıya düzelebilir ama umut yok gibi. Herkes çıkarına göre, işine gelene göre hareket ettiği sürece düzelmeyecek. Sadece doğruların peşinden gitmeye başlarsak düzelecek. “Benim hırsızım daha iyi, Onlarda çalmayacak mı, çalıyor ama çalışıyor, en iyi ben bilirim “ gibi çarpık düşüncelerden uzaklaşınca düzelecek. Düşünmeye ve sorgulamaya başlayınca düzelecek. Bunun içinde aileden okula, camiden devlet dairelerine herkesin çaba göstermesi gerekecek.

                Hazreti Nuh’un büyük tufanı niye olmuştu ?

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.