USD32,51
EURO34,94
CNY4,48
GBP41,55
EURO/USD1,07
BIST10.391,89
Petrol82,42
GR. ALTIN2.409,59
BTC2.176.354,74

40 yıldır aranan Anadolu Parsı Mastaura da Bulundu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mastaura Antik Kenti ülke genelinde büyük ses getiriyor
ARKEOLOJİ DÜNYASI MASTAURA’DA

Kendi alanında Türkiye’nin en büyük platformu olan ve 2 buçuk milyon takipçisi ile turizm alanında ses getiren Arkeoloji Dünyası, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın ev sahipliğinde Mastaura Antik Kenti’ni ziyaret etti.

Arkeolog Selahattin Aydın başkanlığında ilçeye gelen yaklaşık 50 kişilik grup, antik kenti ziyaretlerinin ardından Mastaura’da Nazilli’ye özgü yöresel tatları denedi.

Nazilli’nin üretken kadınlarının geleneksel yöntemlerle hazırladığı ve yöresel ürünlerin sergilendiği pazarda alışveriş yapan grup, Mastaura Antik Kenti’ne ve ilçeye özgü tatlara hayran kaldı.

Mastaura Antik Kenti’nin tüm dünyaya duyurulması için gerekli desteği vereceklerini söyleyen Aydın; “Bu platformu uzun zaman önce kurduk. Daha önce bilinmeyen ve sorunları olan kentleri göstermek, farkındalık yaratmak, bilinç oluşturmak amaçlı bir platformuz. Doğa ve çevre konularına da değinerek daha da büyüdük. Bugün de Mastaurayı tanıtmak amaçlı Nazilli’ye geldik. Mastaura’da bulunan amfi tiyatro Anadolu’da çok az yerde var. Burada bulunması çok kıymetli. Yalnızca amfi tiyatro ve gladyatör dövüşleri ile bu bölgeyi bir çekim merkezi haline getirebiliriz. Bu nedenle bizi Nazilli’ye davet eden Belediye Başkanımız Kürşat Engin Özcan’a ve kazı ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kazılar esnasında bulunan bazı materyaller de Anadolu parsının Nazilli’de yaşadığı arkeloğlar tarafından tespit edildi.